Obsah
VÍTEJTE V BRUMOVĚ-BYLNICI
Město Brumov-Bylnice se rozléhá v údolí říčky Brumovky a je obklopeno nádhernou přírodou Bílých Karpat.
Navštívit můžete 4 místní části - Brumov, Bylnici, Sv. Štěpán a Sidonii.
Dějiny města a jeho okolí jsou úzce spjaty s historií královského hradu Brumov, který sehrál roli kamenného strážce a obránce Vlárského průsmyku při samé hranici s uherským královstvím.
Najdete u nás spoustu dalších historických památek i nekonečných tras za krásnými výhledy. Nechte se unést výlety Bílými Karpaty, procházkami biosférickou rezervací UNESCO nebo výšlapy napojenými na Vizovické vrchy či Javorníky.
Na své si přijdou milovníci pasivního i aktivního odpočinku. V průběhu celého roku můžete navštívit řadu kulturních či sportovních akcí a zažít naše tradice na vlastní kůži.
Hrad Brumov
Městské muzeum a infocentrum
Tour de kapličky
Židovský hřbitov
Lesopark u cyklostezky BEVLAVA
Sklářská kolonie v Sidonii
KAM NA VÝLET V OKOLÍ BRUMOVA-BYLNICE...
Celoročně přístupná rozhledna na vrchovu Královec nabízí nádherné výhledy na Valašské Klobouky, krajinu Bílých Karpat, Vizovických vrchů a Javorníků.
Procházka k pozorovatelně vede z Královce přes přírodní rezercace Ploščiny a poutní místo Dělanovec. Toto krásné místo vás přiměje se na chvíli zastavit a zklidnit duši pohledem na nádhernou přírodu.
Přímo nad studánkou stojí nově vybudovaná kaple, vysvěcená v roce 1999. Ke kapličce se dostanete od rozhledny Královec po zelené turistické značce. Nabízejí se zde nádherné výhledy na celé Závrší, na Vršatecká bradla a za dobrého počasí až na Malou Fatru. V blízkosti je zachráněný bělokarpatský les Ščúrnica, ponechaný přirozenému vývoji.
PAMÁTNÍK PLOŠTINA
Mezi obcemi Vysoké Pole a Drnovice je místo zvané Ploština, kde až do roku 1945 stávala pasekářská osada. 19. dubna 1945 byla však vypálena nacisty za přechovávání a podporu partyzánů. V plamenech zahynulo 24 obyvatel. V 70. letech byla Ploština vyhlášena Národním kulturním památníkem. V jednom ze zachovaných domků je umístěna expozice věnovaná protifašistickému odboji na Zlínsku.
PAMÁTNÍK ANDĚLÍČEK
Historie památníčku se váže k památce obětí vojenských vpádů Turků, Tatarů a Uhrů přes Vlárský průsmyk. Památníček leží na cestě od rybníků. U rozcestníku Matka - sedlo vede k památníčku úvozová cesta.
HRADNÍ ZŘÍCENINA VRŠATEC
Nad obcí Vršatecké Podhradie na vápencových útesech stojí zřícenina jednoho z nejvýše položených hradů ve střední Evropě - hradu Vršatec. První zmínka o hradu pochází již z roku 1244. Po náhodném výbuchu v roce 1708 zůstal v rozvalinách.
ČERTOVY SKÁLY
Nejznámnější skalní útvar na Hornolidečsku nabízí lezecký terén. Lokalita je chráněnou přírodní památkou a za stanovených podmínek ji mohou využívat pouze horolezci s platným průkazem. Přímo naproti skalám stojí stejnojmenný motorest s výbornou kuchyní.
PULČÍNSKÉ SKÁLY
Pulčinské sklály tvoří několik skalních skupin v okolí vrchu Hradisko v krásné nenarušené přírodě. Celé území je národní přírodní rezervací a platí zde úplný zákaz horolezecké činnosti.
ROZHLEDNA ČUBŮV KOPEC
Leží 2 km východně od obce Francova Lhota a poskytuje krásné výhledy na Bílé Karpaty, Javorníky, Vizovické vrchy a Lyský průsmyk.
POSVÁTNÁ HORA KLÁŠŤOV
V lokalitě Klášťov u obce Vysoké Pole se nacházejí nejvýše položené pozůstatky pravěkého a raně středověkého hradiska na Moravě. Na tomto kulturním místě byly objeveny železné předměty, které byly přinášeny jako obětiny. Nový turistický naučný okruh s osmi informačními tabulemi popisuje význam tohoto místa a byl pojmenován po zesnulém PhDr. Jiřím Kohoutkovi, archeologovi, který zde výzkum nalezišť vedl.