Památky

Ve městě se zachovalo 17 památkových objektů, které jsou zapsány ve státním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky.

Centrální kříž na hřbitově

Centrální kříž na brumovském hřbitově je vyroben z pískovce. Kvalitní kamenická práce nese na čelní straně podstavce rokokovou kartuš s erbem rodu Illesházyů, kteří drželi brumovské panství v letech 1727–1835. Podstavec ukončuje profilovaná deska, která nese jednoramenný kříž s umučeným Kristem.

Centrální kříž na hřbitově

Dělnická kolonie Sidonie

Dělnická kolonie, vybudovaná z dřevěných řadových domků v podlouhlém bloku, je dokladem životní úrovně sklářských dělníků ve Staré huti (později Sidonie) z konce 19. a začátku 20. století.

Dělnická kolonie Sidonie

Farní kostel svatého Václava

Druhou nejvýznamnější historickou památkou ve městě je farní kostel, zasvěcený patronu českých zemí, svatému Václavovi. Jeho počátky sahají do 14. století, kdy na místě stával malý gotický kostel.

Farní kostel svatého Václava

Hrad Brumov

Brumovský hrad, ležící v turisticky atraktivní Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, je oblíbeným cílem návštěvníků z blízkého i dalekého okolí. Z jeho hradeb se otevírá výhled nejen na historické centrum města Brumova, ale i směrem k horám lemujícím údolí Vlárského průsmyku.

Hrad Brumov

Kaplička Panny Marie

V ulici Josefa Polácha, směrem na Návojnou, byla na místě malého hřbitova ubitých obránců města při ukrutných “kuruckých vojnách” postavena kaplička. Drobná sakrální stavba je čtvercového půdorysu s klenutým interiérem. Kapličku zdobila socha Madony z poloviny 18. století, která byla v roce 1995 odcizena. Kolem kaple jsou vysázeny památné lípy.

Kaplička Panny Marie

Kaplička svatého Jana Nepomuckého

Drobná sakrální stavba lidového charakteru byla postavena koncem 19. století a sloužila jako vstup do osady Nová huť (později Svatý Štěpán). Kaplička má obdélníkový půdorys s půlkruhovým závěrem. Ve výklenku kapličky stojí soška sv. Jana Nepomuckého. Na hřebenu střechy je otevřená čtyřboká zvonice, ukončená křížem. Každé vánoční svátky zdobí kapličku krásný vyřezávaný betlém.

Kaplička svatého Jana Nepomuckého

Kašna

Kamenná kašna z pískovce je umístěna v parku na náměstí, před budovou radnice. Představuje významný doklad kvalitní kamenické a sochařské práce ze 2. poloviny 19. století. Je jednou z mála zachovalých a funkčních historických kašen ve Zlínském kraji.

Kašna

Pivovar Brumov

První písemná zmínka o pivovaru pochází již z roku 1573, kdy bylo vaření piva výsadou šlechty, která spravovala brumovské panství. Nejstarší průmyslový podnik na Valašsku tvoří komplex budov různého stáří, který prošel složitým stavebním vývojem.

Pivovar Brumov

Radnice

Kulturní památkou byla dominanta brumovského náměstí prohlášena v roce 1999. Přesnou dobu stavby budovy není možné zjistit, protože při požáru města byly zničeny archivní materiály. Objekt má čtvercový půdorys, v přízemí jsou dochovány krásné klenbové stropy. V roce 1933 byl dům prodán městské obci brumovské a byl tu zřízen radniční úřad. V letech 2000–2001 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce celého objektu.

Radnice

Socha svatého Floriána

Socha světce a patrona hasičů stojí na spodním náměstí s letopočtem 1755. Na třístupňové základně stojí sokl zdobený závěsy květů a píšťalami. Na přední části je plastická kartuš s nápisem “Svatý Floriáne, patrone, ochraň nás od ohně”. Sokl je ukončen římsou, na níž na tvarované podnoži stojí socha světce v životní velikosti. Světec je oblečen do šatu římského vojáka, s pláštěm přehozeným přes levé rameno. Pravice podél těla drží vědro s vodou, u pravé nohy je hořící dům.

Socha svatého Floriána

Socha svatého Gottharda

V parku na náměstí vlevo od kašny stojí barokní socha z pískovce z roku 1771, kterou nechal postavit brumovský farář Jan Babtista Schenk. Na dvoustupňové obdélné základně stojí sokl s oválnou kartuší a nápisem. Sokl je ukončen profilovanou římsou, na níž stojí na tvarované podnoži socha světce, který je oděn v biskupské roucho a v levé ruce drží zavřenou knihu. Ve zdvižené pravé ruce drží pozlacenou berlu. V roce 1998 byla provedena komplexní oprava vzácné památky.

Socha svatého Gottharda

Socha svatého Jana Nepomuckého

Nejstarší barokní socha ve městě z roku 1730 stávala před vchodem do hradu. Po jeho opuštění byla přemístěna ke státní silnici směrem na Valašské Klobouky. Na odstupňované základně stojí sokl s rytým rámem a nápisem v latinském, českém a německém jazyce. Sokl je ukončen římsou s tvarovanou podnoží s ramenem svítilny. Na podnoži stojí socha světce v životní velikosti, který je oděn v kanovnické roucho a s biretem na hlavě. V levé ruce drží kříž s korpusem, v pravé mučednickou ratolest. Kolem hlavy má obroučku s hvězdami.

Socha svatého Jana Nepomuckého

Sousoší Nejsvětější Trojice

Pozoruhodná barokní skulptura umístěná naproti radnice v parku pochází z roku 1777. Na obdélné třístupňové základně stojí sokl s nápisem : “Na nebi a na celé zemi budiž chvála, čest a sláva Bohu trojjedinému věčnému”. Na soklu je zdobený nástavec motivem píšťal, ukončený profilovanou římsou, na které je základna ve tvaru zeměkoule s okřídlenými hlavičkami andělů. Na zeměkouli sedí postavy Krista a Boha Otce. Kristus po jeho pravém boku drží ve zdvižené pravici kříž. Nad postavami je holubice v paprskové gloriole. Komplexní oprava byla provedena v roce 1998.

Sousoší Nejsvětější Trojice

Společná chlebová pec

Volně stojící pec ke společnému pečení chleba patří k příznačným stavbám pro dělnické kolonie. Je vystavena z cihel v kombinaci s kamenem, který byl použit hlavně do základů. Nad stěnami vysokými zhruba 150 cm je jednoduchá rámová konstrukce sedlové střechy.

Společná chlebová pec

Židovský hřbitov

Památka, dokumentující historii brumovské židovské menšiny, stojí za městem v trati zvané “Židáky”. Jediný židovský hřbitov v bývalém zlínském okrese je nepravidelného půdorysu, na mírném kopci obráceném k jihu. První písemná zmínka o hřbitovu pochází již z roku 1758, poslední pohřeb se tu uskutečnil v roce 1931.

Židovský hřbitov